Haber

Mardin’de bazı tarihi mekanlar dron ile görüntülendi

Tescilli yapılarıyla adeta açık hava müzesini andıran, ” Mezopotamya’nın incisi” Mardin’deki tarihi Şehidiye Medresesi ve Camii, Ulu Cami, Meryem Ana Kilisesi ile Deyrulzafaran Manastırı dron ile görüntülendi.

Tarih boyunca birçok medeniyete konut sahipliği yapan, dar sokakları, taşın oya üzere işlendiği meskenleri ve tarihi yapılarıyla öne çıkan Mardin, turizmde en kıymetli cazibe merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor.

Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında ise cami, medrese, kilise ve manastırlar yer alıyor.

Mardin Kalesi eteğindeki “Eski Mardin” diye tabir edilen sit alanındaki, 13’üncü yüzyılın başında Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından yaptırıldığı değerlendirilen ve yıkılmış olan minaresi 1916-1917 yıllarında Ermeni mimar Serkis Lole tarafından eklektik üslupla, iskelesiz inşa edilen tarihi Şehidiye Medresesi ve Camii’nin manzarası gün doğumunda dron ile kaydedildi.

Kent silueti ve tarihi konutların de görüldüğü kayıtlarda, Artuklu periyodu mimari örneklerinden, dilimli kubbesi ve minaresiyle kentin sembolü Ulu Cami dikkati çekiyor. Üretim tarihi 1176 olarak bilinen cami, 12’nci yüzyıl Artuklu dönemi mimarisinin temel özelliklerini yansıtıyor.

Görüntülerde, Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 30 Nisan 2021’de eklenen Meryem Ana Kilisesi ile Deyrulzafaran Manastırı da yer alıyor.

Merkez Artuklu ilçesinde, kent merkezine 4 kilometre uzaklıktaki, 5. yüzyıldan başlayarak farklı vakitlerde yapılan eklentilerle bugünkü haline 18. yüzyılda kavuşan Deyrulzafaran Manastırı, kubbeleri, kemerli sütunları, ahşap el işlemeleri, iç ve dış yerlerdeki taş nakışları ile turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler ortasında bulunuyor.

Görüntülerde, “gündüz seyranlık, gece gerdanlık” olarak nitelendirilen kentte ışıklandırılan, Hamdaniler tarafından 10’uncu yüzyılda yapıldığı kestirim edilen Artuklu periyodunun en büyük yapıtlarından Mardin Kalesi ile başka tarihi yapılar da görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu