Ekonomi

İslam Kalkınma Bankası Başkanı ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası CEO’sundan BEDAŞ’a ziyaret

İslam Kalkınma Bankası Lideri Dr. Muhammed Al Jasser ile Türkiye Kalkınma ve

Yatırım Bankası CEO’su İbrahim Halil Öztop, BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit’i ziyaret

etti. BEDAŞ Genel Müdürü Yiğit, ziyaret sırasında konuklarına İstanbul Avrupa

Yakası’ndaki hizmetleri ile arıza ve kesintilere uzaktan müdahaleyi mümkün kılan SCADA sistemi hakkında bilgi verdi.

İstanbul Avrupa Yakası’nda yaşayan 10 milyondan fazla nüfusa kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunma maksadıyla faaliyet gösteren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), 29 Kasım Salı günü İslam Kalkınma Bankası (İsDB) ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) yetkililerini ağırladı.

İslami İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Bakanlar Toplantısı (İSEDAK, 26-29 Kasım) için İstanbul’da bulunan İsDB Lideri Dr. Muhammed Al Jasser ile TKYB CEO’su İbrahim Halil Öztop, BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit’i ziyaret etti. BEDAŞ’a, güç dağıtım sınırlarının verimliliği artırmaya yönelik yatırımlarnda, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığıyla finansal takviye sunan İslam Kalkınma Bankası (İsDB)’nın Lideri Dr. Muhammed Al Jasser, TKYB ile olan başarılı iştiraklerinin Türkiye’deki güç bölümü üzerindeki olumlu tesirini görmekten duyduğu memnuniyeti lisana getirirken, gücün iktisatta üretkenliği ve endüstriyel genişlemeyi yönlendiren birincil faktör olduğuna işaret etti.

YİĞİT, TEKNOLOJİ VE ETRAF YATIRIMLARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

BEDAŞ Genel Müdürü Yiğit, ziyaret sırasında konuklarına İstanbul Avrupa Yakası’ndaki hizmetleri ile etraf, sürdürülebilirlik ve teknoloji alanlarındaki yatırımları konusunda bilgi verdi. Şirketin karbon ayak izini azaltacak Ar-Ge yatırımlarına verdiği kıymetin altını çizen Yiğit, “Hizmet kalitesinden ödün vermeden BEDAŞ’ın karbon ayak izini azaltmak için geliştirilecek proje ve yatırımlar öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi. Teknoloji yatırımları ortasında öne çıkan SCADA sistemi sayesinde arızalara çok kısa bir müddette uzaktan müdahale edilebildiğini anlatan Yiğit, 3 dakikadan çok daha kısa bir vakitte kesintinin yaşandığı bölgeye yine elektrik verilebildiğini lisana getirdi. Kasım 2022 prestijiyle 98 istasyon ile SCADA’ya dâhil olan toplam trafo merkezi sayısının da 1.461’e yükseldiğini kaydeden Yiğit, 2022 sonunda SCADA’lı merkez sayısının 1.501 olmasını planladıklarını ve teknolojiye yapılan yatırımlarla Avrupa Yakası’nda kesinti müddet ve sayılarında değerli güzelleşmeler sağlandığını söyledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu